کتابخانه عاشورایی

انجمن اسلامی امام مهدی(عج) در ایتالیا، مکانی برای خدمت به مسلمانان و غیرمسلمانان

کشور ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپاست. این کشور به دلیل وجود واتیکان و حضور پاپ در این کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

سابقه اسلام در ایتالیا از لحاظ زمانی زیاد نیست. اما در سال‌های اخیر شمار مسلمانان افزایش یافته است. به طوری که اسلام دومین دین در این کشور به شمار می آید. شیعیان در این کشور برای سازماندهی شیوه های زندگی شان گام های بزرگی برداشتند. به طوری که شیعیان در برخی از شهرها مسجد یا نمازخانه هایی را تاسیس کردند.

تعداد روز افزون گرویدگان به تشیع باعث شد شیعیان به تاسیس تشکل ها و مراکز و انجمن های اسلامی اقدام کنند. اولین تشکل های شیعه در شهرهای تریسته، رم و ناپل برپا شد. مرکز شیعه اهل بیت(ع) در ناپل در اوایل دهه نود تاسیس شد تا به مهم‌ترین مرکز شیعه شناسی در ایتالیا تبدیل شود. انجمن اسلام امام مهدی(عج) در رم نیز یکی دیگر از تشکل های شیعیان است که باتوجه به نیاز مردم این منطقه تاسیس شد.

انجمن اسلامی امام مهدی(عج)

انجمن اسلامی امام مهدی (عج) در سال 2004 میلادی به ابتکار جمعی از مسلمانان برای خدمت به مردم ایتالیا به ویژه جامعه اسلامی بدون تبعیض ملیت و زبان تاسیس شد.

هدف این انجمن حمایت از مسلمانان در سفرهای معنوی شان و تقویت ایمان و دانش آنها و تجهیزشان با ابزار لازم به منظور یافتن خود برای ادغام با محیط و طبیعتی است که در آن زندگی می کنند.

شیعیان ایتالیا همچنین به تعمیق و گسترش آموزه های اهل بیت(ع) از طریق ترجمه و کتاب و نشریه ها و طرح های فرهنگی در سراسر این کشور اقدام می کنند.

مسئولان این انجمن اعتقاد راسخ به وحدت مسلمانان دارند و آمادگی و تمایل به همکاری با سایر انجمن ها و نهادهای دیگری دارند که به برادری بین مومنان تشویق می کنند. مسئولان این انجمن معتقدند که تنها با پذیرش تفاوت ها و ارزش دادن به هویت فردی می توان به دوستی با دیگر و ایجاد روابط مستحکم مبتنی بر احترام متقابل و کمک به ساخت جامعه بهتر اقدام کرد.

مسئولان انجمن اسلامی امام مهدی(عج) معتقد هستند اسلام یک روش کامل زندگی است که به سعادت و موفقیت در زندگی این دنیا و آخرت منتهی می شود. همچنین مسلمانان تنها با زندگی براساس نور ناشی از قرآن کریم خواهند توانست آرامش در زمان پیامبر اکرم(ص) را به منظور خودسازی و رسیدن به این هدف دوباره به دست بیاورند.

برهمین اساس، مسئولان این انجمن معتقدند که ارکان اسلام بر شناخت، ترس از خدا و آگاهی از رنج مظلومان است. شناخت گنج پنهانی است که می توان با آن اسلام را درک کرد و با بهترین روش به مردم ارایه کرد. ترس از خدا نیز تنها وسیله برای تطهیر و تهذیب نفس است و آگاهی از وضعیت مظلومان نیز عاملی است که می تواند هویت اسلامی واقعی از آن متولد شود.

اعضای این انجمن از ساکنان ایتالیا هستند. این انجمن یک مرکز اسلامی مخصوص خود در رم دارد. این مرکز در منطقه توسکولانا – فوریوکامیلو قرار دارد. این مرکز به عنوان محل ملاقات مسلمانان و غیرمسلمانان است که قصد دارند که شناخت شان را نسبت به دین اسلام عمیق کنند و خودشان را با ارتباط با دیگران بهبود بخشتند.

این انجمن کتابخانه مخصوصی شامل متون، کتاب، نشریه های مختلف به زبان های انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی، اسپانیایی، عربی، فارسی، اردویی و زبان های دیگر است.

 

پست